четвртак, 30. мај 2013.

Od majice do haljine

  Žabica prerasta garderobu brzinom svetlosti i ponekad mi bude baš žao što više ne može da obuče neke stvari koje voli. Tako sam pronašla način da od majice koja je postala kratka napravim haljinicu.

 

Može se napraviti od bilo koje pamučne majice i nekoliko pamučnih traka platna u različitim bojama  i dezenima.




  Ja sam trake sekla tako da su sve široke po 15 cm, a dugačke po 8 cm više od prethodne. Mogu biti bilo koje širine i dužine u zavisnosti od materijala koje imate i toga kakve karnere želite da dobijete. Jedino je važno da u dužini uvek dodajte isti broj centimetara, ako želite nabranije karnere dodajte 10cm ili 15cm.


Svaki karner prošite koncem i zatim naberite da biste ga samnjili na dužinu prethodnog.


  Kada sve karnere spojite jedan na drgi haljina je gotova


i zabava može da počne.



петак, 24. мај 2013.

Berza igračaka na Kalemegdanu

  Klub ljubitelja igračaka organizuje Berzu igračaka na Beogradskoj tvrđavi u subotu, 25. maja, od 10 do 15 časova kod fontane "Borba".


 Razmena, kupovina i prodaja igračaka nije namenjena samo deci, već i odraslima, a glavna aktivnost biće usmerena i na humanitarnu akcija. Cilj berze je da se prikupi što više igračaka za decu u okviru akcije "Srce za decu", kao i za Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj.
 U isto vreme, na Muzičkom paviljonu održaće se dečje radionice "Jumping Clay" u kojima će deca učiti osnove tehnike modeliranja i moći da naprave svoje kreacije.Uz pomoć instruktora, deca će učiti osnove modelovanja 25. i 26. maja i 1. i 2. juna. 


  Prva radionica traje od 10 do 12 časova, a druga od 12 do 14 časova. U radionici mogu da učestvuju i roditelji. Prijavljivanje je na mejl decja.radionica@beogradskatvrdjava.co.rs.

среда, 22. мај 2013.

Ajmo u dvorište

  1-2. juna 2013. Kej 25. maj kod kule Nebojša, organizuje se jedinstveni događaj namenjen maloj i velikoj deci. Svima koji se sećaju vremena kada su Vas drugari zvali:
                                                       ” AJMO U DVORIŠTE!”
   U vreme kompjuterskih igrica, društvene igre na otvorenom se zaboravljaju. Manifestacija “ECI PECI PEC-ajmo u dvorište” treba da poveže decu i odrasle/roditelje kroz igre na otvorenom uz koje su upravo oni odrastali. Jedan vikend odvucimo decu od društvenih mreža na društvene igre, ubedimo ih kako je lepo preskakati lastiš, igrati klikere, školice, i ostale igre.
   Vratimo graju u parkove, dvorišta i ulice Beograda. Obujte patike, povedite decu, provedite ih kroz nezaboravne igre i momente svog detinjstva.


   Više informacija naćićete na sajtu www.ecipecipec.rs

SPISAK IGARA KOJE ĆE SE IGRATI:

Zona 1.
Mali fudbal; između dve vatre; odbojka; skok šut; kocke; štafetna trka oko zone 1

Zona 2.
Ledeni čika; šarena jaja; care care gospodare;
drvena marija; arjačkinje barjačkinje

Zona 3.
Trka u džakovima; kolica; nadvlačenje konopca; obaranje čunjeva; trka sa vezanim nogama; zakopano blago

Zona 4.
lastiš; vijača; hula hop; školice; klikeri; trke autićima; puštanje zmajeva; aviončići; preskakanje konopca

Zona 5.
Hobi kutak:
Albumi; sličice-tapke; markice & salvete; mamina/tatina najbolja kolekcija

четвртак, 16. мај 2013.

Sve od zove

  Kod nas u kraju je cvetala zova, vazduh divno miriše i prosto mami da se pravi sok i razni drugi specijaliteti od zove.


  Na internetu ima puno recepata za sok od zove, ovaj je po meni najbolji http://vojvodjanskakuhinja.blogspot.com/2009/05/sok-od-zove.html
  Pravi specijalitet su jabuke u šlafroku sa cvetovima zove.
Očistite i narendate dve velike jabuke i dodate im dva velika iskidana cveta zove.



  U to dodate dva jaja prstohvat soli, jedan vanilin šećer i zasladite po ukusu, a zatim brašna i mleka kao za guste palačinke.


  Prženje jabuka u šlafroku je naporno, prska svuda, a ponekad se desi da budu i previše masne, zato ja volim da ih pečem. Na pleh stavite papir za pečenje, kašikom izvadite male palačinke i stavite u rernu na 20-25 min.


  Možete ih posuti prah šećerom ako volite. Cela kuća miriše, a divne su i hladne.


  A kada zova precveta od njenih bobica se može napraviti divan džem. Ovo je recept :

* 1 kg plodova zove
* 1 kg šećera
* 650 ml vode
* 1 kašičica limunovog soka
* 1 kašičica mlevenog cimeta
Plodove oprati, skinuti sa drške i kuvati dok ne omekšaju. Ispasirati. 650 ml vode i šećer prokuvati, dodati proceđeni sok i kuvati 45 minuta. Kada počne da se zgušnjava, dodati limunov sok i cimet i kratko prokuvati. Odmah sipati u tegle i dobro zatvoriti.
  Nadam se da ćemo imati vremena da ga napravimo kada dođe vreme ipokazati vam u slici.

уторак, 7. мај 2013.

Pozorište za decu na festivalu u Subotici

  Jubilarni, 20. Međunarodni festival pozorišta za decu održaće se od 19. do 25. maja 2013. u Subotici, uz gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i drugih krajeva Srbije i reprizu festivala u Segedinu.


  Tokom sedam dana, festival će ugostiti umetnike, pozorišne stručnjake i studente pozorišnih škola sa raznih strana Evrope i sveta, i zemlje domaćina Srbije.
  U fokusu ovogodišnjeg festivala biće srpsko lutkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za decu koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, kostima, scenografskih skica i pozorišnih fotografija, prvo u Sloveniji, u saradnji sa Mini teatrom iz Ljubljane (24. aprila -14. maja), a zatim i u Subotici (18-25. maja), Novom Sadu (28. maja - 15. juna), te u drugim mestima Srbije, naučni skup na datu temu i učešće pozorišta iz Srbije u programima Festivala.
   Izložbu, u okviru projekta Evropske komisije Lutkarska nomadska akademija 3, realizuju Pozorišni muzej Vojvodine, Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici i Mini teatar iz Ljubljane, koji je i nosilac projekta. Za potrebe izložbe biće korišćena građa iz arhiva pozorišta predstavljenih na izložbi, privatnih kolekcija i fonda Pozorišnog muzeja Vojvodine. Autorka izložbe je Ljiljana Dinić.
  Predstave će se igrati na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“ i Pozorište "Deže Kostolanji") od 20. do 24. maja. Kreiranje repertoara zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.
  Evo i programa.